
I mean, let’s be honest – nothing on this site is terribly groundbreaking, all that new, or critical to your life. You can make each and every one of these PowerPoint games or lessons yourself.
So why spend $0.99 then?
Like I said, time and hassle.
First, you save time and create more free time for yourself in the process. Typically I’d spend an hour or two coming up with a PowerPoint. Some of these took a lot longer than this, of course.
Second, you eliminate hassles. Going around on the internet and finding pictures for your PowerPoint is a pain. And let’s not get into coming up with a game story idea or just typing up all the slides!
That’s why spending $0.99 for a vocabulary lesson, a PowerPoint game, or some printable handouts is a good investment.
You’re not really buying any of those things just listed, however.
No, what you’re really buying is more free time for yourself and a whole lot less to worry about.

Go out with friends to that new restaurant or stay in with a few beers and watch that movie you’ve been putting off. And don’t forget all the time you can screw around in the teacher’s office now that you don’t have to plan!
That’s why people spend $0.99 on this site. Well, that’s not quite true – most people are spending more than that. For you’ve bought one thing and realized how much it helps you’ll come back and try out a few more things.
Give yourself more time and less hassle by spending $0.99 on ESL Adventure today. It’s worth it, right?